Děložní myomy postihují až 40% žen, nejčastěji kolem 40–50 let. Jedná se o nezhoubné nádory děložní svaloviny. Vlastní onemocnění neohrožuje život nemocné a často, převážně u malých myomů probíhá zcela bez příznaků. Tyto myomy však mohou narůstat a začít působit potíže svou velikostí či lokalizací. Někdy jsou to potíže typu nepravidelného nebo nadměrného krvácení z dělohy, potíže s močením ve smyslu retence moči nebo inkontinence, zácpu, tlak na konečník, bolest nebo tlak v podbřišku, bolest při pohlavním styku. Ženy s myomy mohou mít problémy s otěhotněním. Vzhledem k velikosti a lokalizaci myomu mohou působit komplikaci během porodu a šestinedělí.
Vyšetření:
Myom se diagnostikuje obvykle náhodně při pravidelné prohlídce nebo na základě obtíží. Velké myomy deformující dělohu jsou hmatné při palpačním vyšetření. K upřesnění lokalizace a velikosti myomů slouží ultrazvukové vyšetření.
Léčba:
U žen, které jsou bez potíží jsou dostačující pravidelné kontroly a ultrazvuková vyšetření.
V léčbě myomů hraje hlavní roli operační řešení. Způsob a druh opearce je plánován na základě velikosti a lokalizace myomů, míře obtíží, důležitý je také věk ženy a plánuje-li ještě mít dítě.
Farmakologické léčba - Esmya (Ulipristal acetát 5mg)