Objednat termín

Stále přijímáme nové pacientky.
Nově on-line objednávací systém - časovky zatím pouze na středy.

Bližší informace na tel čísle: 603 220 626.


Aktuality

Ve středu 27.9. ambulance  Kobeřice od 10:15.

V pátek 6.10. ambulance Hlučín do 11:00.

Děkujeme za pochopení.

 

 

 

 

 

Syndrom polycystických ovarií

Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

* je jednou z nejčastějších endokrinologických poruch u žen

* postihuje 5-10% žen v reprodukčním věku

* je jednou z hlavních příčin ženské neplodnosti

Definice PCOS: podle Rotterdamských kritérii je důležitá přítomnost dvou ze tří následujících kritérií:

1. Ultrazvukový nález: u polycystických vaječníků je přítomno alespoň 12 foliklů (2-8mm)

2. Nepravidelná menstruace až amenorea spojená s anovulačními cykly (menstruační cyklus při kterém není ovulace – uvolnění dozrálého vajíčka)

3. Nadbytek mužských pohlavních hormonů – hyperandrogenémie

Ženy s PCOS mají často nadváhu, problém s nepravidelností menstruačního cyklu, neplodností. Přítomnost zvýšeného množství mužského pohlavního hormonu způsobuje zvýšené ochlupení (hirsutismus), akné, zhrubnutí hlasu, zvýšené vypadávaní vlasů. Často tyto ženy trpí také metabolickým syndromem – zvýšená insulinová rezistence vedoucí až k diabetu II typu, zvýšené kardiovaskulární riziko.

Léčba PCOS je dlouhodobá a složitá. Při léčbě je důležitá spolupráce s pacientkou a závisí také na tom, jakého cíle chce pacientka dosáhnout. Jednoznačně prvním pozitivním krokem ženy by měla být změna životního stylu vedoucí k redukci nadváhy (úprava stravování a zvýšení pohybové aktivity). Samotný tento krok může vést k úpravě hyperinsulinémie i k obnově menstruačního cyklu.

Léčba hyperinsulinemie: redukční dieta s nízkým příjmem sacharidů (preference sacharidů s nízkým glykemickým indexem) a navýšení proteinů. Pravidelné cvičení (minimum 30 min chůze denně). Při nedostatečném efektu diety je vhodný Metformin.

Léčba zvýšeného ochlupení: zahrnuje antiandrogenní terapii s doplněním mechanického odstranění chloupků.

Léčba nepravidelnosti menstruačního cyklu: od léčby prosté nepravidelnosti po obnovu ovulace . Opět je důležitá redukce nadváhy. Pokud žena neovuluje ani po zhubnutí může pomoci léčba antiestrogeny (Clostilbegyt). Poté přichází na řadu techniky asistované reprodukce.

Polycystická ovaria PCOS a Hyperandrogenní syndrom HAS

Polycystická ovaria jsou přítomna u většiny žen s hyperandrogenním syndromem, avšak normální ovaria nevylučují přítomnost HAS. Pro samotný obraz PCO bez hyperandrogenémie (zvýšená hladina mužských pohl. hormonů) nebyla prokázána asociace s kardiovaskulárními riziky nebo s neplodností.